MJ ROMANIA
BINE ATI VENIT PE RO-MICHAEL-JACKSON!!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

MJ ROMANIA
BINE ATI VENIT PE RO-MICHAEL-JACKSON!!!
MJ ROMANIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Filme romanesti

In jos

Filme romanesti Empty Filme romanesti

Mesaj  MjRo Vin Feb 26, 2010 11:46 pm

Deschid acest topic in speranta ca mai sunt si alti admiratori ai filmului romanesc printre voi.Am incercat sa-mi expilc de ce imi plac asa de mult, nu ratez nici unul si uneori le prefer productiilor sofisticate hollywoodiene.Si am ajuns la concluzia ca imi plac deoarece reflecta o realitate in care am trait noi si pe care numai noi o intelegem.Poate de asta nu sunt inca apreciate la adevarata lor valoare afara.Filmele romanesti nu au scapat de obsesia comunismului.Nu pot inca evolua.Prea multi ani, o amprenta uriasa de care inca nu scapam.

O sa incep cu un film, care nu este nici cel mai bun nici cel mai reprezentativ , ba chiar banal si facut din saracie dar cu farmec aparte.E pacat sa-l ratati.In primul rand pentru actor-Dragos Bucur-talentat si cu mare potential-in Boogie. Regia-Radu Muntean.Nu va povestesc, ar fi pacat, dar pe scurt, este povestea generatiei nostre si cand spun asta ma refer la cei in jur de 30 ani, poveste pe care cei mici s-ar putea sa nu o aprecieze, dar pentru care poate fi o oglinda trista a viitorului,o idee despre planurile si visele pe care ti le faci cand esti mic si ce se alege de fapt din ele.Fimul nu are practic mare actiune, totul se petrece intr-o noapte la mare de 1 mai, cand un tanar realizat, Bogdan,cu afacere si familie (pusti de cinci ani plus nevasta insarcinata) se intalneste cu doi fosti amici si lasandu-si nevasta in spume la hotel cu copilul (aparent alegerea ei, dar cine sa le mai inteleaga pe femei) redevine Boogie cel de alta data, cel care petrecea de rupea cu gasca de 1 mai la mare.Revin in scena astfel vechile preocupari-femei, bautura, golaneala.Multe, multe injuraturi. Restul vi-l imaginati.In afara de asta Boogie este un film despre banalitatea si rutina la care se ajunge in orice relatie, despre compromisuri si mai ales despre nefericire.Finalul il vad trist (din pct meu de vedere) si resemnat.Poate aveti timp sa-l urmariti.
MjRo
MjRo
Administrator

Mesaje : 113
Data de inscriere : 23/02/2010
Varsta : 29
Localizare : Cluj-Napoca

https://fan-club.catsboard.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum